Mustafa Kemal ATATÜRK

Maliyet Hacim Kar

MALİYET HACİM KAR ANALİZİ

 

İşletmede başabaş noktası toplam maliyet yada harcamaların gelirlere eşit olduğu noktaya denilmektedir. Başabaş noktası kar ve zarar oluşmadığı noktadır.

Başabaş noktası hesaplama / Başabaş noktası analizi

 

                                                           SABİT GİDERLER

BAŞABAŞ NOKTASI = ---------------------------------------------------------------

                                       (BİRİM SATIŞ FİYAT – BİRİM DEĞİŞKEN GİDER)  katkı payı

 

SABİT GİDERLER: İşletmenin faaliyet ve üretim miktarına bağlı olarak değişmeyen giderlerdir. Örneğin, personel maaş, sigorta, vergiler, kira gibi.

DEĞİŞKEN GİDER: Üretim miktarı ile orantılı olarak değişen malzeme ve işgücü giderleridir

BİRİM SATIŞ FİYATI: 1 adet ürünün satış fiyatı.

 

İşletmenin kara geçiş noktasındaki üretim ve satış miktarı; sabit giderlerin, birim satış fiyatı ile birim değişken gider arasındaki farka bölünmesi ile bulunur. İşletmenin üretim miktarında satış gelirleri üretim giderlerine denk olur. Bu işletmede başabaş analizini ifade eder.

İşletmenin satış gelirleri ile katlanmak zorunda kaldığı sabit maliyetlerin kesiştiği noktada firma zarar da etme kar da etmez. Bu noktadan sonra yapılan her satış kar olarak firmaya yansıyacağı için, ciroyu artırarak kar ı büyütebilir.

İşletmenin başabaş noktasına erişimi aylar a göre dağıtılarak, işletme kaç ay kendine kaç ay patrona çalıştığı hesaplanabilir.

Fiyatlama politikası ve kampanya oluşturulması işin firmaya fikir verir

 

Başabaş Noktası Grafiği

 

Maliyet-Hacim-Kar Analizi Dosyasını indirme için tıklayınız.

BAŞKANIN MESAJI
ETKİNLİK TAKVİMİ
E-BÜLTEN
ANKET
Duyurularımızdan Nasıl Haberdar Oluyorsunuz?

İçişleri Bakanlığımız tarafından 81 İl Valiliğine "Kademeli Normalleşme Tedbirleri Genelgesi" gönderildi.

Bu doğrultuda Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve salgının seyrinde yaşanan gelişmeler göz önüne alındığında 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’ten 1 Haziran 2021 Salı günü saat 05.00’e kadar uygulanacak olan kademeli normalleşme döneminde aşağıdaki tedbirlerin hayata geçirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir.

Kademeli normalleşme döneminde; hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00­-5.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 21.00’den başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak süre ve günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla genelgede belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

Söz konusu kısıtlamalar ile ilgili bilgi için aşağıda linki yer alan Genelgenin dikkatlice okunması önem arz etmektedir.

Sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini en az düzeyde tutmak amacıyla; Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi aynı Genelgenin ekinde belirlenmiştir.

Genelgede belirtilen bu kişilerin yapılacak denetim ve kontrollerde sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı günlerde istisna kapsamında olduğunu belgelemek ve muafiyet nedeni/güzergahı ile sınırlı olmak kaydıyla; cezai işlemlerle karşı karşıya kalmamaları için e-devlet üzerinden izin belgesi almaları gerekmektedir.

İzin Formunun ilgili işyeri dışında başka bir yere onaylatılmasına gerek yoktur.

Üyelerimize önemle duyurulur.

EK:

1-Kademeli Normalleşme Tedbirleri Genelgesi

2-Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi

3- Çalışma İzin Görev Belgesi Formu (PDF)

4- Çalışma İzin Görev Belgesi Formu (Excel)