Mustafa Kemal ATATÜRK

Maliyet Hacim Kar

MALİYET HACİM KAR ANALİZİ

 

İşletmede başabaş noktası toplam maliyet yada harcamaların gelirlere eşit olduğu noktaya denilmektedir. Başabaş noktası kar ve zarar oluşmadığı noktadır.

Başabaş noktası hesaplama / Başabaş noktası analizi

 

                                                           SABİT GİDERLER

BAŞABAŞ NOKTASI = ---------------------------------------------------------------

                                       (BİRİM SATIŞ FİYAT – BİRİM DEĞİŞKEN GİDER)  katkı payı

 

SABİT GİDERLER: İşletmenin faaliyet ve üretim miktarına bağlı olarak değişmeyen giderlerdir. Örneğin, personel maaş, sigorta, vergiler, kira gibi.

DEĞİŞKEN GİDER: Üretim miktarı ile orantılı olarak değişen malzeme ve işgücü giderleridir

BİRİM SATIŞ FİYATI: 1 adet ürünün satış fiyatı.

 

İşletmenin kara geçiş noktasındaki üretim ve satış miktarı; sabit giderlerin, birim satış fiyatı ile birim değişken gider arasındaki farka bölünmesi ile bulunur. İşletmenin üretim miktarında satış gelirleri üretim giderlerine denk olur. Bu işletmede başabaş analizini ifade eder.

İşletmenin satış gelirleri ile katlanmak zorunda kaldığı sabit maliyetlerin kesiştiği noktada firma zarar da etme kar da etmez. Bu noktadan sonra yapılan her satış kar olarak firmaya yansıyacağı için, ciroyu artırarak kar ı büyütebilir.

İşletmenin başabaş noktasına erişimi aylar a göre dağıtılarak, işletme kaç ay kendine kaç ay patrona çalıştığı hesaplanabilir.

Fiyatlama politikası ve kampanya oluşturulması işin firmaya fikir verir

 

Başabaş Noktası Grafiği

 

Maliyet-Hacim-Kar Analizi Dosyasını indirme için tıklayınız.

BAŞKANIN MESAJI
ETKİNLİK TAKVİMİ
E-BÜLTEN
ANKET
Duyurularımızdan Nasıl Haberdar Oluyorsunuz?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, 30.11.2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda İçişleri Bakanlığı tarafından 01.12.2020 tarihli ve "Koronavirüs Salgını Yeni Tedbirler" konulu genelge yayımlanmıştır.

Söz konusu Genelge ile 01.12.2020 Çarşamba gününden itibaren geçerli olacak şekilde yeni kısıtlamalar getirilmiştir. Söz konusu kısıtlamalar ile ilgili bilgi için aşağıda linki yer alan Genelgenin dikkatlice okunması önem arz etmektedir.

Sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini en az düzeyde tutmak amacıyla; Açık Olacak İş Yeri, İşletme ve Kurumlar ile İstisna Kapsamında Olan Kişiler Genelge'de belirtilmiştir.

Genelgede belirtilen bu kişilerin yapılacak denetim ve kontrollerde kısıtlamalardan muaf olduklarını kanıtlamaları ve cezai işlemlerle karşı karşıya kalmamaları için aşağıda yer alan İzin Formunun doldurulup işyeri tarafından kaşe ve imza yapılmış olarak yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

İzin Formunun ilgili işyeri dışında başka bir yere onaylatılmasına gerek yoktur.

İzin Formları her bir çalışan için en fazla 1 haftalık düzenlenecektir.

Üyelerimize önemle duyurulur.

EKLER:

  1. İçişleri Bakanlığı'nın 01.12.2020 tarihli Genelgesi
  2. Açık Olacak İşyeri, İşletme ve Kurumlar ile İstisna Kapsamında Olan Kişiler
  3. İzin Formu MS EXCEL dosyası (xls) için tıklayınız