Mustafa Kemal ATATÜRK

İnegöl OSB

İnegöl Organize Sanayi Bölgesi (İnegöl OSB), Bursa-Eskişehir Karayolu’nun 43. km’si üzerinde kurulmuş olup, ülkemizin üç büyük şehrine (İstanbul-Ankara-İzmir) eşit uzaklıktadır ve ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir. Bölgemiz, Mudanya Limanı’na 76 km, Gemlik Limanı’na da 75 km mesafede olduğundan deniz ulaşımı yapılabildiği gibi, Bölgemize 22 km mesafede olan Yenişehir Hava Limanı ile hava ulaşımı da yapılabilmektedir.

İnegöl OSB’nin kurulma çalışmaları 1970’li yıllara dayanmaktadır. Dönemin Ticaret Bakanı İnegöllü parlamenter Ahmet Türkel’in desteğiyle, İnegöl Belediyesi’nin ve İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası’nın (İTSO) girişimleriyle, 24.12.1973 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmuştur.

İnegöl OSB’nin ilk Müteşebbis Heyet’i, 1977 yılında oluşmuştur. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın kredi desteği ve kontrolü ile alt yapısı kısa zamanda tamamlanan İnegöl OSB, aynı zamanda Türkiye’nin ilk İlçe Organize Sanayi Bölgesidir.

Organize Sanayi Bölgemiz, 300 Hektar (3.000.000 m2) alan üzerinde, her türlü altyapı çalışmaları ve sosyal alanlar (Yol, Su, Elektrik, Kanalizasyon, Doğalgaz, İçme ve Kullanma Suyu Tesisleri, PTT, Sosyal Tesisler, Atıksu Arıtma, Atık Çamur Kurutma Tesisleri ve Camii) tamamlanarak, sanayicilerimizin tüm ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

2005 yılında yapılan Genel Kurulda, İnegöl OSB Müteşebbis Heyet’i görevini tamamlayıp, bölgemizdeki sanayicilerin kendi içinden seçtiği Yönetim Kurulu’na bütün yetkilerini devretmiştir.

2007 yılının Aralık ayından itibaren de ‘Yapı Ruhsatı’ ve ‘Yapı Kullanma’ İzin Belgeleri, İnegöl OSB bünyesinde oluşturulan birim tarafından verilmeye başlanmıştır.
Bölgemizde bugün itibariyle, 112 Parselde, 83 kuruluş faaliyet gösteriyor, toplam istihdam 15.000 kişi civarındadır ve yılda yaklaşık 650 milyon USD ihracat yapılmaktadır.
Bölgemiz gerek çalışan sayısı gerekse elektrik doğalgaz tüketimleri açısından Türkiye’nin ilk 20 OSB’ si içerisinde yer almaktadır.

BAŞKANIN MESAJI
ETKİNLİK TAKVİMİ
E-BÜLTEN
ANKET
Duyurularımızdan Nasıl Haberdar Oluyorsunuz?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, 30.11.2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda İçişleri Bakanlığı tarafından 01.12.2020 tarihli ve "Koronavirüs Salgını Yeni Tedbirler" konulu genelge yayımlanmıştır.

Söz konusu Genelge ile 01.12.2020 Çarşamba gününden itibaren geçerli olacak şekilde yeni kısıtlamalar getirilmiştir. Söz konusu kısıtlamalar ile ilgili bilgi için aşağıda linki yer alan Genelgenin dikkatlice okunması önem arz etmektedir.

Sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini en az düzeyde tutmak amacıyla; Açık Olacak İş Yeri, İşletme ve Kurumlar ile İstisna Kapsamında Olan Kişiler Genelge'de belirtilmiştir.

Genelgede belirtilen bu kişilerin yapılacak denetim ve kontrollerde kısıtlamalardan muaf olduklarını kanıtlamaları ve cezai işlemlerle karşı karşıya kalmamaları için aşağıda yer alan İzin Formunun doldurulup işyeri tarafından kaşe ve imza yapılmış olarak yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

İzin Formunun ilgili işyeri dışında başka bir yere onaylatılmasına gerek yoktur.

İzin Formları her bir çalışan için en fazla 1 haftalık düzenlenecektir.

Üyelerimize önemle duyurulur.

EKLER:

  1. İçişleri Bakanlığı'nın 01.12.2020 tarihli Genelgesi
  2. Açık Olacak İşyeri, İşletme ve Kurumlar ile İstisna Kapsamında Olan Kişiler
  3. İzin Formu MS EXCEL dosyası (xls) için tıklayınız