İTSO Başkanı Uğurdağ ABD’nin iki Türk bakan hakkında aldığı yaptırım kararına tepki gösterdi.

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, ABD’nin Rahip Brunson davası nedeni ile Türkiye’nin iki bakanına yönelik yaptırım kararına sert tepki gösterdi. ABD yönetimini sorumlu davranmaya davet eden Başkan Uğurdağ, Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu ve ABD’nin Türk hukuk sistemine saygısızlık yapmasının kabul edilemeyeceğini vurguladı.

ABD yönetiminin aldığı yanlış karardan biran önce dönmesi gerektiğini belirten Yavuz Uğurdağ, dayatmacı anlayışın, uluslararası hukuk normları ve yapılan anlaşmaları gölgelediğini, adalet ve saygınlık ilkelerini derinden sarstığını söyledi. Başkan Uğurdağ, “Trump yönetiminin tüm uluslararası hukuk ve uygulamalara aykırı olarak aldığı yaptırım kararını kabul etmiyoruz. ABD’nin bu yanlış kararına karşı devletimizin ve bakanlarımızın yanındayız. İş dünyası olarak ülkemiz için üretmeye devam ediyoruz” dedi.

Açıklamasında Türkiye ve ABD arasındaki ilişkinin önemine değinen Yavuz Uğurdağ, “ABD hükümetinin, son diplomatik sorun karşısında almış olduğu yaptırım kararı, söz konusu stratejik müttefikliğin doğasına aykırıdır ve iki ülke arasındaki ilişkilerin onarılamaz seviyede bozulması tehlikesini doğurmuştur. Umarız ABD yönetimi yaptığı yanlıştan biran önce döner” diye konuştu.

e-Posta Haber Grubu
Site içi arama