İŞKUR, "Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezaları Fonu"ndan engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu ile işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve kendi işini kurmaları için hazırlanacak projelere destek vermeyi sürdürüyor.

2020-2. Dönem engelli ve eski hükümlülere yönelik proje, kurs, uyum, hibe destek başvuruları; 8 Haziran 2020 tarihinde başlamış olup 17 Temmuz 2020 tarihine kadar sürecektir.

Kendi işini kurmak isteyen engellilere 65 bin liraya kadar, eski hükümlülere ise brüt asgari ücretin 15 katına kadar (44 bin 145 lira) iş kurma hibe desteği sunulacaktır.

2020-2. dönem başvuru rehberi ve formu www.iskur.gov.tr sitesinde yayınlanmıştır. Hazırlanan projeler; kamu ve sosyal taraflardan oluşan komisyon tarafından değerlendirilecektir. Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler; eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler, engellilerin işe yerleştirilmesi, işe ve iş yerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler, engellilerin istihdam edilebilirliklerini arttırıcı mesleki eğitim ve mesleki rehabilitasyona yönelik projeler ile ruhsal ve zihinsel engelli bireylerin istihdam edeceği korumalı iş yeri desteğine yönelik projeler desteklenecektir.

2015-2019 yılları arasında 7'si engelli, 3'ü eski hükümlü olmak üzere 10 kendi işini kurma projesi hayata geçmiştir. Ayrıca aynı dönemde hayata geçirilen Engellilerin İş Bulmasını Sağlayacak 5 Destek Teknolojileri Projesi ile 18 engellimizin istihdamı sağlanmıştır.

Başvurular; 17 Temmuz 2020 tarihine kadar devam edecek olup proje sunmak isteyen engellilerin www.iskur.gov.tr adresindeki başvuru rehberi ve formuna göre projelerini hazırlayarak İŞKUR'a belirtilen tarihe kadar teslim etmeleri gerekmektedir.

Eski hükümlülerin ise kendi işini kurma projelerini Adalet Bakanlığı'nın ilgili birimlerine (Denetim Serbestlik Müdürlükleri, Koruma Kurulları) iletmeleri gerekmektedir. İlgili birimler tarafından projeler, İŞKUR'a teslim edilecektir.

Eski hükümlülerin doğrudan kendisine yapacağı başvurular dikkate alınmayıp proje sahibine iade edilecektir.

Proje çağrıları hakkında detaylı bilgi için İŞKUR İl Müdürlüklerine ve Hizmet Merkezlerine başvuruda bulunulabilecektir.

e-Posta Haber Grubu
Site içi arama