Akdeniz İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği'nin 17812098-TİM.AKİB.GSK.2019/51-03556 sayılı yazısında,

İlgide kayıtlı yazıda; 16-18 Mart 2020 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri/Dubai'de 20.'si düzenlenecek olan "Dubai Derma 2020-Dubai Dermatoloji ve Lazer Fuarı'na Akdeniz İhracatçı Birlikleri olarak bu sene ilk kez milli katılım organizasyonu düzenlenmesi planlanmaktadır.

Dermatoloji, Cilt bakımı ve Lazer alanında Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Güney Asya bölgesindeki en büyük fuar olma niteliği taşıyan fuar 2019 yılında 20.000 m2 alanda 104 ülkeden 594 katılımcı ve 16 bine yakın profesyonel ziyaretçi katılımı ile gerçekleşmiştir. Dermokozmetik, cilt bakımı ve anti aging ürünleri, Dermatolojik tedavi. cihazları, Botulinum Toksin ve Dermal Dolgu maddeleri, Lazer ve Lazer Malzemeleri, Saç tedavi ekipmanları, Tıbbi Kaplıcalar ve Dermokozmetik Eczacılık Ürünleri alanlarında faaliyet gösteren firmaların katılımı ile gerçekleşen fuara 2020 yılında 20 bini aşkın ziyaretçi beklenmektedir.

Milli katılım organizasyonumuz altında katılacak firmalar için katılım bedeli tahmini Nakliyeli (tek yön nakliye) olarak 1176 US$/m2, nakliyesiz 1026 USS/m2'dir. Katılım bedeline; yer kiracı, özel stant konstrüksiyonu, stant genel ve günlük temizlik hizmeti, internet bağlantısı, ikram (çay-kahve-kurabiye) hizmetleri dahildir.

"201.7/4 sayılı Karar" çerçevesinde Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanması durumunda katılımcı firmaların stant alanının metrekare cinsinden büyüklüğü dikkate alınmak suretiyle Ticaret Bakanlığı tarafından her fuar için TL olarak belirlenecek metrekare fiyatı  üzerinden 107.000 Türk Lirası'na kadar desteklenecektir (2020 yılı için enflasyon oranında artış  gösterebilir).

Bahse konu fuara ilişkin çalışmaların sağlıklı olarak yürütülebilmesi amacıyla konstrüksiyon ve kiralanacak alan tespitinde kullanılmak üzere fuara başvuruda bulunmayı planlayan üyelerin, 2 Ağustos 2019 Cuma günü mesai bitimine kadar kaç metrekare ile katılmak istediklerine dahil başvuru formunu http://forms.gle/LQL7YTCzfnBS7UCN8 linkinden doldurup Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.  adresine bilgi vermeleri gerekmektedir.

Üyelerimize duyurulur.

 

İlgi: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin 30.06.2019 tarih ve 34221550-724.01.03-6952 sayılı yazısı,

İlgide kayıtlı yazıda, Cezayir'in Ankara Büyükelçiliğinden alınan bir Nota'ya atfen, Cezayir Ticaret ve Sanayi Odası  ve Cezayir Ulusal Atık Ajansının işbirliğinde, "4. Uluslararası Atıkların Geri Dönüşümü ve Değerlendirilmesi Fuarı"nın, 7-10 Ekim 2019 tarihlerinde, "Pins Maritime" Sergi Sarayı, Cezayir'de düzenleneceği bildirilmekte olup, Fuar'a ilişkin detaylı  bilgi ekte yer almaktadır. 

Üyelerimize duyurulur.

EK: Fuara ilişkin detaylı bilgi

 

İlgi: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin 11.07.2019 tarih ve 34221550-730.03.05 sayılı yazısı,

İlgide kayıtlı yazıda, Hong Kong Ticaret Ataşeliğinden alınan yazıya atfen, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Hong Kong Özel İdare Bölgesi Hükümeti ve Ticareti Geliştirme Konseyi tarafından bu yıl dördüncüsü 11-12 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek "Kuşak ve Yol Zirvesi" kapsamında, ÇHC'nin 2013 yılında uygulamaya koyduğu "Bir Kuşak Bir Yol" inisiyatifi güzergâhındaki ülkelerin resmi ve özel sektör temsilcilerinin katılımları ile tertip edilecek sempozyumun yanı sıra çeşitli temalarda paneller ve ticari eşleştirme programlarının düzenlenmesinin öngörüldüğü belirtilmektedir.

Yazıda devamla, Hong Kong Ticaret Ataşeliğinden, ilgili İdareler tarafından daha evvel 11 Ağustos 2019 olarak duyurulan zirve katılım başvuru tarihinin, 7 Temmuz 2019 olarak revize edildiği, ancak anılan Ataşelik aracılığıyla söz konusu başvurunun 27 Temmuz 2019 tarihine kadar yapılabilmesinin mümkün olduğu ifade edilmektedir.

Diğer taraftan, Zirve çerçevesinde gerçekleştirilecek ticari eşleştirme programında, bilhassa proje finansmanı arayışında olan enerji ve altyapı yatırımlarının fon kuruluşları ile bir araya getirilmesinin hedeflendiği vurgulanmakla birlikte, Zirveye katılım durumuna bakılmaksızın, ekte bilgileri paylaşılan web portalında proje finansmanı arayışında olan tüm şirketlerin "Türkiye" başlığı altında proje detaylarını yayımlatma olanağı bulunduğu kaydedilmektedir. Ayrıca, katılım bedeli ve 2018 yılına dair program da Zirveye dair fikir oluşturulabilmesi açısından ekte iletilmektedir. 

Üyelerimize duyurulur.

EK: Hong Kong Kuşak ve Yol Zirvesi

 

İlgi: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin 09.07.2019 tarihli ve 34221550-720-7264 sayılı  yazısı.

İlgide kayıtlı yazıda, Bağlantısallık (connectivity) master planı çerçevesinde ASEAN üyesi ülkeler tarafından gerçekleştirilmesi öngörülen öncelikli altyapı projeleri hakkında ASEAN Sekretaryasınca bir brifing düzenlendiği, ülkemizin Sektörel Diyalog Ortağı  olması hasebiyle Cakarta Büyükelçiliğimizin de davetli olduğu brifinge, ASEAN üyeleri, Diyalog Ortakları, Sektörel Diyalog Ortakları ve Dünya Bankası, OECD, IFC, Asya Kalkınma Bankası, İslam Kalkınma Bankası vb. uluslararası kuruluş temsilcilerinden oluşan yaklaşık 40 kişinin katıldığı bildirilmektedir.

Söz konusu brifinge ilişkin ASEAN Sekretaryasının bilgi notu ve brifingde yapılan sunuma, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği web sitesi (www.tobb.org.tr) sağ panelinde "Hizmetler" başlığı  altındaki "Uluslararası  İş  Imkanları/Diğer Duyumlar" bölümünden ulaşılabilir.

Yazıda ayrıca, ASEAN üyesi ülkelerde bağlantısallık kapsamında otoyol, köprü liman, havaalanı, enerji nakil hatları gibi toplamda trilyonlarca ABD Dolarına baliğ olacak geniş kapsamlı altyapı yatırımlarına ihtiyaç duyulmakta olduğu, bununla birlikte, Singapur hariç diğer üye ülkelerin bahse konu yatırımları ulusal kaynaklarıyla hayata geçirebilecek mali güce ve sermaye birikimine sahip olmadığı  belirtilmektedir. ASEAN Sekretaryasının Dünya Bankasına yaptırmış olduğu bir çalışma ile, bölgesel bir yaklaşımla üye ülkelerin yapmayı planladığı altyapı projelerini objektif kriterlerle bir öncelik sırasına koymayı ve bahse konu projeler için uluslararası  yatırımcılardan ve finansal kuruluşlardan kredi desteği sağlanmasını kolaylaştırmayı hedeflediğinin değerlendirildiği ifade edilmektedir. Dünyanın pek çok bölgesinde altyapı projelerini başarıyla hayata geçirmekte olan müteahhitlik sektörünün ASEAN bölgesindeki söz konusu projelere ilgi duyabileceğinin akla geldiği belirtilmektedir. 

Üyelerimize duyurulur.

 

e-Posta Haber Grubu
Site içi arama