İçişleri Bakanlığı tarafından vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu mekanlar/alanlar olduğundan bahisle yaşanan salgınının bir an önce engellenmesi için market ve şehir içi ve şehirler arası yolcu taşıma araçları için alınan ilave tedbirler bildirilmişti.

Bakanlık tarafından bildirilen tedbirler çerçevesinde bazı hususlara ilişkin olarak, herhangi bir karışıklığa meydan verilmemesi açısından ilave açıklama yapılmıştır.

Yapılan açıklamaya göre;

  • Bakkallar”, “büfeler” ve “akaryakıt istasyonlarının parçası olup akaryakıt satışının pos cihazıyla yapıldığı, yiyecek-içecek satışı olan ve lavabo ile wc hizmetlerinin sunulduğu işletmeler”in, 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet vereceği talimatlandırılan “tüm marketler” ifadesinden muaf olduğu,
  • Diğer yandan “personel servisleri”nin “toplu taşıma araçları” kapsamında olmayıp istisna olarak değerlendirileceği

hususları İçişleri Bakanlığı tarafından bildirilmiştir.

Üyelerimize önemle duyurulur.

EK: İçişleri Bakanlığı'nın yazısı için tıklayınız.

 

İlgi: İnegöl Kaymakamlığı'nın 24.03.2020 tarih ve 54781794-249-E.1132 sayılı yazısı

İlgide kayıtlı yazıda, İçişleri Bakanlığının ilgili yazısında belirtilen tedbirlere ilişkin Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde gerekli kararların alınarak, marketlere ilişkin kararların İlçe Belediyemiz ile işbirliği yapılarak, toplu taşıma araçları ile ilgili olanların ise trafik zabıtasının etkin denetimi ve koordinesinde ivedilikle planlanarak uygulanması ve tüm kolluk birimlerimiz tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istenmektedir.

Kovid-19'la mücadele kapsamında alınan tedbirlerin yer aldığı EK'i görmek için tıklayınız.

Üyelerimize duyurulur.

 

İlgi: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin 24.03.2020 tarih ve 34221550-045.99-3176 sayılı yazısı

İlgide kayıtlı yazıda, üyelerden gelen talepler doğrultusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin girişimleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, Otopark Yönetmeliğinin Geçici 4 üncü maddesinde belirtilen yürürlük tarihini 30.06.2020 tarihine kadar uzattığı ifade edilmektedir.

Üyelerimize duyurulur. 

 

İlgi: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin 19.03.2020 tarih ve 34221550-720-3080 sayılı yazısı

İlgide kayıtlı yazıda, ekte listesi sunulan aktif farmasötik bileşenlere (APIs) ihtiyaç duyan Filipinli şirketlerin söz konusu ürünleri Türkiye'deki üreticilerinden ithal edebileceği konusu bildirilmektedir. 

Konuya ilgi duyan firmaların aşağıda iletişim bilgileri sunulan yetkili ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

Marc Theodore P. Benigno
Filipinler Ankara Büyükelçiliği Üçüncü Sekreter ve Konsolos Yardımcısı
Telefon: +90-312-4423824
Faks: +90-312-4423856
E-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

EK'i görmek için tıklayınız.

Üyelerimize duyurulur.

 

e-Posta Haber Grubu
Site içi arama