09.08.2012 tarihli ve 28379 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bitki Karantinası Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasında Dair Yönetmelik gereğince ülkemize sap, saman, ot ve yaprak ithalatı yasağı kaldırılmıştır. Sap ve saman ithalatında yürütülecek resmi kontrollere ilişkin olarak;

Bilindiği üzere, 1213 00 00 ve 1214 (90) tarife pozisyon numarasına sahip sap ve saman, 30.12.2011 tarihli ve 28158 (3. Mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Kontrolüne Tabi Ürünlerin İthalat Denetimi Tebliği (Ürün Güvenliği ve Denetimi: 2012/5)"nin Ek-IB listesinde yer almaktadır. Söz konusu ürünler, Bitki Karantinası Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Ek-5 gereğince Bitki Sağlık Sertifikası Taşıması Gereken Ürünler listesinde yer almakta olup, ayrıca 21.12.2011 tarihli ve 28149 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Ülkeye Girişte Veteriner Kontrollerine Tabi Olan Hayvan ve Ürünlere Dair Yönetmelik" gereğince ülkemize girişte veteriner kontrolüne de tabidir.

Yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde; aşağıda belirtilen giriş kapılarına ilgili mevzuat gereğince ön bildirimi yapılarak gelen sap ve saman sevkiyatları için halk ve hayvan sağlığı açısından Bakanlıkça belirlenecek sağlık şartlarının yer aldığı ekte gönderilen Veteriner Sağlık Sertifikası ile Bitki Sağlık Sertifikasının eşlik etmesi gerekmektedir. Sap ve samanın ülkemize girişlerinde aranacak olan Veteriner Sağlık Sertifikası Genel Müdürlüğümüz web sayfasında yayımlanacaktır.

İthalat başvurulan, Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürlüğüne (VSKN) veya VSKN Müdürlüğü bulunmayan yerlerde varsa Zirai Karantina Müdürlüğü'ne yapılır. Eğer iki Müdürlük de mevcut değilse, İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğüne yapılır, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü ile koordinasyon sağlanır. Giriş yerinde yapılacak Bakanlığımızın tüm kontrolleri, yukarda belirtilen birimlerde görevli teknik elemanlarca müştereken yapılır.

Veteriner kontrolleri, sevkiyatın ülkeye giriş yaptığı yerdeki Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürlüğü veya giriş müdürlüğünün bulunduğu ilin II Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğünde görevli veteriner hekimler tarafından yürütülecektir. Giriş yerinde müştereken yakılacak veteriner ve zirai karantina kontrollerine dair olarak;

  1. Sap, saman ve otun ülkemize girişi Artvin, Edirne, Hatay, İzmir, Kocaeli, Mersin, Samsun, Tekirdağ, Trabzon ve Zonguldak İli Gümrüklerinden yapılacaktır.
  2. 17.12.2011 tarih ve 28145 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Hayvan ve Ürünlerin Ülkeye Girişinde ö n Bildirim ve Veteriner Kontrollerine Dair Yönetmeliğin" Ek-2'sinde yer alan "Veteriner Giriş Belgesi (VGB)’nin 1. Bölümü firma tarafından doldurularak giriş yapacağı yerdeki Veteriner Sınır kontrol Noktası Müdürlüğüne (VSKN) veya VSKN Müdürlüğü bulunmayan yerlerde îl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğüne iletilir.
  3. İlgili mevzuat çerçevesinde yürütülecek veteriner kontrolleri kapsamında yapılacak belge, kimlik ve fiziksel kontrollerini takiben VGB'nin 2. Bölümü, kontrolü yapan veteriner hekim tarafından girişinin uygun olduğu veya olmadığını belirtir şekilde doldurulur.
  4. Veteriner kontrolleri uygun çıkan sevkiyat için düzenlenen VGB, Zirai Karantina Müdürlüğü veya bulunmadığı yerde İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü bünyesindeki zirai kontrolleri yürütecek olan yetkili personele sevkiyattan sorumlu kişi tarafından ibraz edilir.
  5. Zirai karantina açısından da uygun bulunan sevkiyatlar için uygunluk yazısı Zirai Karantina Müdürlüğü veya bulunmadığı yerde İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenir.
  6. Veteriner kontrolleri sonucunda uygusuzluk görülmesi durumunda uygunsuzluk yazısı, Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürlüğü (VSKN) veya VSKN Müdürlüğü bulunmayan yerlerde İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenir.
  7. Zirai karantina kontrolleri sonucunda uygusuzluk görülmesi durumunda uygunsuzluk yazısı, Zirai Karantina Müdürlüğü ve ya bulunmadığı yerde İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenir.
  8. Uygunsuzluk durumunda uygunsuzluğu tespit eden birim personeli tarafından kontrolden sorumlu diğer birim personeli bilgilendirilir.

Giriş yerinde veteriner kontrol'i yapılmadan iç gümrüklere sevkedilen sap ve saman sevkiyatlan için veteriner kontrolü Açısından uygunsuzluk kararı verilir ve ilgili Mevzuat çerçevesinde işlem yürütülür.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Uludağ Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı, İnegöl Gümrük Müdürlüğü Hizmet Binası'nın açılışı, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Hayati Yazıcı'nın katılımı ile gerçekleştirilecektir. Açılış töreninde sizleri de aramızda görmekten onur duyarız.

Tarih: 11 Şubat 2012 (Cumartesi) Saat:11.00 Yer: İnegöl OSB İdari Binası Yanı / İnegöl

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Ocak ayı ihracat rakamlarını 1 Şubat 2012 Çarşamba günü Odamız konferans salonunda düzenlenecek basın toplantısı ile Ülkemiz kamuoyuna duyurulacaktır.

Odamızda yapılacak bu toplantıya tüm üyelerimiz davetledir.

Program:
Tarih: 1 Şubat 2012 Çarşamba
Saat: 10:30
Yer: İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu
 

   T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü tarafından Odamıza gönderilen  18.10.2011 tarih ve 120007301 sayılı Libya Ticaret ve Müteahhitlik Heyeti konu yazısında;

“Bilindiği üzere. Ekonomi Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN başkanlığında, Bakanlığımız koordinasyonu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonu ile, Türkiye’nin Libya ile ticari ve ekonomik işbirliği imkanlarının artırılması ve ihracatçı firmalarımızın dış pazar paylarında artış sağlanması amacıyla, 24 Ekim 2011 tarihinde anılan ülkeye yönelik olarak bir Ticaret ve Müteahhitlik Heyeti Programı gerçekleştirilecektir.

   Girişimcilerimize potansiyel iş fırsatları sunan Libya'da, pazar payımızın artırılması ve bölgeye yönelik yeni ihracat imkânlarının oluşturulması amacıyla düzenlenecek söz konusu Heyete inşaat malzemeleri, müteahhitlik, ilaç ve tıbbi malzemeler, gıda, makine, otomotiv, petrol ürünleri, mücevherat, elektrik ve elektronik ürünler başta olmak üzere tüm sektörlerde faaliyet gösteren ve uluslararası standartlara uygun ürünler imal ve ihraç eden firmalarımız katılabilecektir.

 Söz konusu Ticaret ve Müteahhitlik Heyeti Programı kapsamında, Türkiye'den ve anılan ülkeden üst düzey yetkililerin katılımıyla düzenlenecek İş Formunun yanı sıra, Türk ve Libyalı girişimciler arasında iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir. Bu çerçevede, bahse konu Program, gerek anılan pazara girmek isteyen gerekse pazar paylarını daha da arttırmayı amaçlayan firmalar için önemli bir fırsat oluşturmaktadır.

  Bilgilerini ve keyfiyetin üyelerinize duyurularak Libya Ticaret ve Müteahhitlik Heyeti'ne katılmak isteyen firmalarımızın 20 Ekim 2011 Perşembe günü mesai bitimine kadar aşağıda irtibat bilgileri yer alan İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Genel Sekreterliği'ne başvurmalarının sağlanması hususunda gereğini rica ederim.” Denilmektedir.

Bilgi alınmasını rica ederiz.

İMMİB Kurumsal İletişim ve Organizasyon Şubesi

Abdullah KESKİN

 Tel:0212 454 09 07

 E-Posta:Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 Web:wwww.immib.org.tr  

 

 

e-Posta Haber Grubu
Site içi arama

İletişim


İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası
Süleymaniye Mah. 108. Sk. No:24/A
(OSB 1. Cad.) 16425 İnegöl Bursa

Telefon: 0 224 714 82 60
Faks: 0 224 714 98 59
E-mail: itso@itso.org.tr
Web: http://www.itso.org.tr
 
 
KOZAHAN TEMSİLCİLİĞİ
Turgutalp Mah. İstiklal Cad. No:5/7 İnegöl Bursa
 
Telefon: 0 224 777 0 400
Faks: 0 224 777 0 402
E-mail: kozahan@itso.org.tr