tcdd_logo

Ülkemizde ve Dünyada demiryollarına ilgi artarak devam etmektedir. Uluslararası alanda, İran Demiryollarınca Kerman-Zahedan demiryolu hattının tamamlanması ile Türkiye-Pakistan arasında doğrudan demiryolu irtibatı sağlanmıştır.

Bu gelişmeye paralel olarak; İstanbul ile İslamabat arasında bir konteyner treni taşımacılığının başlatılması yönündeki çalışmalar tamamlanmıştır.

Önümüzdeki günlerde düzenli seferlere başlanacak olan bu hatta İstanbul dışından Eskişehir'den de yük verilmesi mümkündür.

Konuyla ilgili TCDD'nın duyuru metni ve fiyat tarifesini http://www.inegoltso.org.tr/duyurular/tcdd.pdf">buradan indirebilirsiniz.

 

<span style="background-color: #888888;"><br /><p><span style="background-color: #ffffff;">İlgi: T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın 06.07.2011 B.02.DTM.0.08.05.02/IRAK sayılı yazısı</span></p><br /><p><span style="background-color: #ffffff;">Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğin'den alınan&nbsp;ilgi yazıda,Irak Hükümeti’nin 1 Temmuz 2011 tarihinden itibaren Irak’a yapılacak ihracatlarda. yaş meyve ve sebze dışındaki tüm ürünlerde İsviçreli SGS veya Fransız Bureau Veritas isimli gözetim firmalarından gözetim raporu koşulunu getirdiği bildirilmiştir.</span></p><br /><p><span style="background-color: #ffffff;">Yazıda devamla, söz konusu uygulama Suriye-Irak. İran-Irak vb. sınır kapılarında başlamış olup, Irak’a geçiş yapan araçlarımızdan gerekli gözetim raporları istendiği iletilmektedir. Gözetim raporu bulunmayan araçların Suriye üzerinden Irak’a geçişine izin verilmediği vurgulanmaktadır.</span></p><br /><p><span style="background-color: #ffffff;">Ayrıca. Türkiye-Irak arasındaki sınır kapısında (Habur-İbrahim Halil) gözetim belgelerinin aranması uygulamasında geçici olarak esnek davranıldığı ve araçlarımızın Habur-İbrahim Halil Gümrük Kapısından Irak’a geçişlerinde herhangi bir sorun yaşanmadığı ifade edilmiştir.</span></p><br /></span></p>"

 

e-Posta Haber Grubu
Site içi arama