Mustafa Kemal ATATÜRK
İTSO Enerji Verimliliği Yardım Masası Kuruluyor

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “İTSO Enerji Verimliliği Yardım Masası”nı hizmete geçirmeye hazırlandıklarını ifade etti.

Konu ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ, Türkiye-AB İş Diyaloğu (TEBD) Projesi’nin, Avrupa Birliği tarafından Türkiye ile IPA II programı kapsamında ortak finanse edilen bir proje olduğunu ve İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası’nın da bu projenin paydaşlarından biri olduğunu belirterek, “Projenin genel amacı, Türk Odaları ile AB'deki muadilleri arasındaki karşılıklı bilgi ve anlayışı güçlendirmek, böylece AB ve Türk iş çevrelerinin entegrasyonunu teşvik etmek ve potansiyel bir gelecekte Türkiye'nin AB'ye katılımının fırsat ve zorlukları hakkında daha güçlü bir farkındalık sağlamaktır. TEBD Projesi'nin bileşenlerinden biri Kapasite Geliştirme olarak adlandırılmaktadır. Projeyle Enerji Verimliliği faaliyetleri kapsamında kapasite geliştirilecektir. Bu kapsamda da Odamız Türkiye’de belirlenen 25 Odadan birisi olarak “Enerji Verimliliği Yardım Masası” kurulacaktır. Bu yardım masasının faaliyetleri Avrupa Birliği tarafından Türkiye ile IPA II programı kapsamında Türkiye-AB İş Diyaloğu (TEBD) Projesi kapsamında finanse edilecektir.”

ULUSAL VE ULUSLARARASI HİBE KAYNAKLARINA KATILIMLAR ARTACAK

“Proje ile gerçekleştirilecek faaliyetlerin amacı, KOBİ'lere/üyelere enerji tüketimlerini nasıl azaltabilecekleri konusunda tavsiyelerde bulunmak, enerji verimliliği kapasitelerini belirlemek, enerji verimliliği konusunda maliyet azaltıcı alanlara yönlendirme yapmak ve bu konuda ulusal ve uluslararası hibe kaynaklarına üyelerimizin katılımını arttırmaktır. Böylece üyelerimizin daha rekabetçi hale gelmelerine ve Enerji Verimliliği konusunda farkındalık yaratmalarına olanak sağlayacak. Ayrıca hizmet alan işletmelere enerji verimliliği konusunda alınan hizmetlere yönelik teşvik ve prestij sağlayıcı sertifikalandırma sağlayacaktır. Merkez ilk etapta üyelerimizden belirlenecek 10 firmaya enerji verimliliği konusunda sorun tespiti çalışması yapacak, ardından bu işletmelere verimlilik artırımı yönünden planlama gerçekleştirilerek firmalar özelinde danışmanlık verilecektir. Daha sonra hizmet verilecek firma sayısı arttırılarak İTSO Enerji Verimliliği Yardım Masası çalışmaları Avrupa Birliği destekleriyle genişletilerek devam ettirilecektir” ifadelerini kullandı.

Yayınlanma Tarihi: 07-06-2021

BAŞKANIN MESAJI
ETKİNLİK TAKVİMİ
E-BÜLTEN
ANKET
Duyurularımızdan Nasıl Haberdar Oluyorsunuz?

İçişleri Bakanlığımız tarafından 81 İl Valiliğine "Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri Genelgesi" gönderildi.

Salgının seyrinde yaşanan gelişmeler ile Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri, Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan 31 Mayıs 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde ele alınarak; Haziran ayı boyunca uygulanacak olan kademeli normalleşme sürecinin ikinci etabı kapsamında aşağıdaki tedbirlerin 1 Haziran 2021 Salı günü saat 05.00’ten itibaren hayata geçirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir.

Kademeli normalleşme döneminin ikinci etabında; Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri 22.00 - ­05.00 saatleri arasında; Pazar günleri ise Cumartesi günü saat 22.00’den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayacak ve Pazartesi günü saat 05.00’te tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak süre ve günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğinin sağlanması amacıyla Ek’te belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, 14.12.2020 tarih ve 20799 sayılı Genelgede açıkça belirtildiği şekilde muafiyet nedeni ve buna bağlı olarak zaman ve güzergâh ile sınırlı olup aksi durumlar muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek idari/adli yaptırımlara konu edilecektir.

Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan iş yeri/fabrika/imalathane gibi yerlerde çalışan kişiler yapılan denetimlerde 29.04.2021 tarih ve 7705 sayılı Genelgemiz çerçevesinde e-Devlet platformunda yeralan İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi üzerinden alınan “çalışma izni görev belgesini” ibraz etmek zorundadırlar. Ancak NACE kodu eşleşme hatası, muafiyet kapsamındaki bir iş yerinde görev yapmasına rağmen alt işverenin muafiyet kapsamında olmaması nedeniyle görev belgesi alınamaması veya erişim hatası gibi durumlarda örneği bahse konu genelge ekinde yer alan ve işveren ile çalışanın beyanı/taahhüdüyle manuel doldurularak imza altına alınan “çalışma izni görev belgesi formu” da denetimlerde ibraz edilebilecektir.

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak Pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebileceklerdir.

Söz konusu kısıtlamalar ile ilgili bilgi için aşağıda linki yer alan Genelgenin dikkatlice okunması önem arz etmektedir.

Sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini en az düzeyde tutmak amacıyla; Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi aynı Genelgenin ekinde belirlenmiştir.

Genelgede belirtilen bu kişilerin yapılacak denetim ve kontrollerde sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı günlerde istisna kapsamında olduğunu belgelemek ve muafiyet nedeni/güzergahı ile sınırlı olmak kaydıyla; cezai işlemlerle karşı karşıya kalmamaları için e-devlet üzerinden izin belgesi almaları gerekmektedir.

İzin Formunun ilgili işyeri dışında başka bir yere onaylatılmasına gerek yoktur.

Üyelerimize önemle duyurulur.

EK:

1-Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri Genelgesi

2-Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi

3- Çalışma İzin Görev Belgesi Formu (PDF)

4- Çalışma İzin Görev Belgesi Formu (Excel)