Mustafa Kemal ATATÜRK
Sertifikalı Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri

T.C.Ticaret Bakanlığı, TOBB, TİM, OSBÜK ve Odamız koordinasyonunda UİB ev sahipliğinde aşağıda yer alan program çerçevesinde 1-4 Mart 2021 tarihleri 14:00-16:00 saatleri arasında “Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri” gerçekleştirilecektir.

On-Line olarak gerçekleşecek seminere katılım ücretsiz olup; seminere katılmak isteyen üyelerimizin 25 Şubat 2021 Perşembe günü mesai saatine https://uib.org.tr/tr/event-register.html adresinden kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Seminer bitiminde katılımcılara “Katılım Sertifikası” verilecektir.

Seminerlere katılımınız hem Ticaret Bakanlığı tarafından sağlanan Devlet Yardımları, Ticaret Bakanlığının güncel on-line hizmetleri ve günümüz dış ticaretinin en önemli konularında deneyimli uzmanların sunumlarını izleme, bu konularda bilgilerinizi geliştirme ve uygulamada karşılaşılan sorunlara yanıt alma olanağı bulacak olmanız hem de mevcut ihracatınızın geliştirilmesi, yurt dışı pazarlardaki rekabet gücünüzün artırılması ve yeni pazarlara açılımınız açısından önem arz etmektedir.

Kayıt yaptıran üyelerimizin mail adreslerine 26 Şubat 2021 tarihinde katılım linki gönderilecek olup, üyelerimizin mail adreslerini doğru girmeleri önemlidir.

DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME SEMİNERİ
PROGRAMI

1 Mart 2021 Pazartesi

14.00-15.30 İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları

14.00-14.30 Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY'nin Desteklenmesi ile Yurt Dışı Birim Marka ve Tasarım Destekleri

                    Tülay UYANIK NACHTWEY Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, İhracatı Geliştirme Uzmanı

14.30-15.00 Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği, E- Ticaret Sitelerine Üyelik Desteği, Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi

                    Deniz Koray TUNCEL Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, İhracatı Geliştirme Uzmanı

15.00-15.30 Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi

                    Ali ERDAL Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, Ticaret Uzmanı

15.30-16.00 Ticaret Bakanlığı Kolay İhracat Platformu

                    Özge ÖKTEM Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, Ticaret Uzman Yardımcısı

2 Mart 2021 Salı

14.00-15.00 Dahilde ve Hariçte İşleme Rejimleri

                    Onur TEKYILDIZ Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, Ticaret Uzmanı

15.00-15.30 Dış Ticarette Korunma Önlemleri Ulusal Mevzuatı

                    Erdinç ERBAY Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü, Ticaret Uzmanı

3 Mart 2021 Çarşamba

14.00-15.00 Döviz Kazandırıcı Hizmetlere Sağlanan Devlet Destekleri

                     Suat GÜLSOY Ticaret Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü Ticaret Uzmanı

15.00-15.45 Pazara Giriş Engelleri ve Çözüm Yolları

                     Nurullah Asım AKBULUT Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Ticaret Uzmanı

4 Mart 2021 Perşembe

14.00-15.00 İhracatta Gümrük Mevzuatı ve Uygulamaları

                    Ali Murat PALA Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü, Ticaret Uzmanı

15.00-15.30 Ticarette Teknik Engeller

                     Taha Alperen SALAR Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü, Ticaret Uzmanı

15.30-16.00 7223 sayılı Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu
                    Begüm ALP APAYDIN Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü Ticaret Uzmanı

Kayıt için: https://uib.org.tr/tr/event-register.html

Son tarih:25 Şubat 2021 Perşembe günü 

Yayınlanma Tarihi: 05-02-2021

BAŞKANIN MESAJI
ETKİNLİK TAKVİMİ
E-BÜLTEN
ANKET
Duyurularımızdan Nasıl Haberdar Oluyorsunuz?

İçişleri Bakanlığımız tarafından 81 İl Valiliğine "Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri Genelgesi" gönderildi.

Salgının seyrinde yaşanan gelişmeler ile Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri, Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan 31 Mayıs 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde ele alınarak; Haziran ayı boyunca uygulanacak olan kademeli normalleşme sürecinin ikinci etabı kapsamında aşağıdaki tedbirlerin 1 Haziran 2021 Salı günü saat 05.00’ten itibaren hayata geçirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir.

Kademeli normalleşme döneminin ikinci etabında; Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri 22.00 - ­05.00 saatleri arasında; Pazar günleri ise Cumartesi günü saat 22.00’den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayacak ve Pazartesi günü saat 05.00’te tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak süre ve günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğinin sağlanması amacıyla Ek’te belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, 14.12.2020 tarih ve 20799 sayılı Genelgede açıkça belirtildiği şekilde muafiyet nedeni ve buna bağlı olarak zaman ve güzergâh ile sınırlı olup aksi durumlar muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek idari/adli yaptırımlara konu edilecektir.

Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan iş yeri/fabrika/imalathane gibi yerlerde çalışan kişiler yapılan denetimlerde 29.04.2021 tarih ve 7705 sayılı Genelgemiz çerçevesinde e-Devlet platformunda yeralan İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi üzerinden alınan “çalışma izni görev belgesini” ibraz etmek zorundadırlar. Ancak NACE kodu eşleşme hatası, muafiyet kapsamındaki bir iş yerinde görev yapmasına rağmen alt işverenin muafiyet kapsamında olmaması nedeniyle görev belgesi alınamaması veya erişim hatası gibi durumlarda örneği bahse konu genelge ekinde yer alan ve işveren ile çalışanın beyanı/taahhüdüyle manuel doldurularak imza altına alınan “çalışma izni görev belgesi formu” da denetimlerde ibraz edilebilecektir.

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak Pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebileceklerdir.

Söz konusu kısıtlamalar ile ilgili bilgi için aşağıda linki yer alan Genelgenin dikkatlice okunması önem arz etmektedir.

Sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini en az düzeyde tutmak amacıyla; Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi aynı Genelgenin ekinde belirlenmiştir.

Genelgede belirtilen bu kişilerin yapılacak denetim ve kontrollerde sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı günlerde istisna kapsamında olduğunu belgelemek ve muafiyet nedeni/güzergahı ile sınırlı olmak kaydıyla; cezai işlemlerle karşı karşıya kalmamaları için e-devlet üzerinden izin belgesi almaları gerekmektedir.

İzin Formunun ilgili işyeri dışında başka bir yere onaylatılmasına gerek yoktur.

Üyelerimize önemle duyurulur.

EK:

1-Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri Genelgesi

2-Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi

3- Çalışma İzin Görev Belgesi Formu (PDF)

4- Çalışma İzin Görev Belgesi Formu (Excel)