Mustafa Kemal ATATÜRK
TÜBİTAK AR-GE Destekleri 2021 Yılı 1. Çağrısı

TÜBİTAK KOBİ'lerin Ar-Ge faaliyetlerini iki farklı programla destekliyor.

TÜBİTAK Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) ölçeğindeki kuruluşların başvuru yapabilecekleri 1501-Sanayi Ar-Ge Destek Programı ve 1507-KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı 2021 yılı 1. Çağrısı açılacaktır. Aşağıda detayları paylaşılan programlara başvuru yapmak ve destek almak üzere İş Geliştirme Müdürlüğü ile iletişime geçerek doğrudan ve birebir destek alabilirler. 

TÜBİTAK AR-GE Programları hakkında özet bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. 

1507 KOBİ AR-GE Başlangıç Destek Programı 2021 yılı 1. Çağrısı

TÜBİTAK, 2021 yılı 1. Dönem 1507 KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı Çağrısını (1507-2021-1) ilan etmiştir. Çağrı kapsamında tüm sektör ve teknoloji alanlarında yeni bir ürün tasarım ve geliştirme çalışması, mevcut bir ürünün iyileştirilmesi, ürün kalitesi veya maliyet düşürücü nitelikte yeni tekniklerin, yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi konularında, firmanın teknolojik rekabet gücünü artıracak Ar-Ge projeleri desteklenecek olup linki yer alan “Öncelikli Teknoloji Alanlarındaki” projelere öncelik verilecektir. 

Destekleme: Proje bazında destek tutarı üst limiti 600 bin TL’dir. (Destek tutarı üst limiti hakkında bilgi için tıklayınız.)

Dikkate alınan diğer hususlar: Proje önerilerinin aşağıda belirtilen hedeflerden bir ya da daha fazlasını karşılaması değerlendirme aşamasında dikkate alınacaktır.

 • -Firmanın teknolojik ürün veya süreç geliştirme kapasitesinin artırılması
 • -Müşteri gereksinimlerini ya da pazar boşluğunu hedef alan çözüm önerilerinin ticari prototipe dönüştürülmesi
 • -İhracatı hedef alan ürün veya teknoloji geliştirilmesi
 • -Aynı veya farklı alanlarda faaliyet gösteren KOBİ’lerin ortak proje çalışmaları gerçekleştirmesi

 

Son başvuru tarihi: 4.03.2021 (saat: 23.59)

Ön kayıt için son tarih: 12.02.2021 (saat: 17.00)

1507 Başvuru Formu ve Kılavuzu için tıklayınız.

1501 Sanayi Ar-Ge Destek Destek Programı 2021 yılı 1. Çağrısı

TÜBİTAK, 2021 yılı 1. Dönem 1501 Sanayi Ar-Ge Projeleri Destek Programı Çağrısını (1501-2021-1) ilan etmiştir. Çağrı kapsamında tüm sektör ve teknoloji alanlarında yeni bir ürün tasarım ve geliştirme çalışması, mevcut bir ürünün iyileştirilmesi, ürün kalitesi veya maliyet düşürücü nitelikte yeni tekniklerin, yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi konularında, firmanın teknolojik rekabet gücünü artıracak Ar-Ge projeleri desteklenecek olup linki yer alan “Öncelikli Teknoloji Alanlarındaki” projelere öncelik verilecektir. Proje önerilerinde proje konusu ile ilgili en az lisans derecesine sahip bir proje personelinin yer alıyor olması gerekmektedir. Bütçesi 5 milyon TL üzerinde olan projelerde Ekonomik Fizibilite Raporunun sunulması zorunludur.

Destekleme: Programda bütçe sınırı bulunmamaktadır.

Dikkate alınan diğer hususlar: Proje önerilerinin aşağıda belirtilen hedeflerden bir ya da daha fazlasını karşılaması değerlendirme aşamasında dikkate alınacaktır.

 • Firmanın uluslararası pazara yönelik teknolojik ürün veya süreç geliştirme kapasitesinin artırılması
 • Müşteri gereksinimlerini ya da pazar boşluğunu hedef alan çözüm önerilerinin ticari prototipe dönüştürülmesi
 • Aynı veya farklı alanlarda faaliyet gösteren KOBİ’lerin ortak proje çalışmaları gerçekleştirmesi
 • Üniversite işbirliği ile proje geliştirilmesi
 • Yüksek teknoloji alanlarında ürün ve teknoloji geliştirilmesi

Son başvuru tarihi: 4.03.2021 (saat: 23.59)

Ön kayıt için son tarih: 12.02.2021 (saat: 17.00)

1501 Başvuru Formu ve Kılavuzu için tıklayınız.

Yayınlanma Tarihi: 01-12-2020

BAŞKANIN MESAJI
ETKİNLİK TAKVİMİ
E-BÜLTEN
ANKET
Duyurularımızdan Nasıl Haberdar Oluyorsunuz?

Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri göz önünde bulundurularak 29 Mart 2021 günü toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda Bakanlığımız 81 İl Valiliğine Tedbirlerin Gözden Geçirilmesi konulu genelge gönderdi.

Söz konusu Genelgede Bursa ili Çok Yüksek Risk Grubunda Yer Alan İller arasında yer almış olup, Cuma günü saat 21.00’de başlayıp Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde haftasonu sokağa çıkma kısıtlamalası getirilmiştir. Söz konusu kısıtlamalar ile ilgili bilgi için aşağıda linki yer alan Genelgenin dikkatlice okunması önem arz etmektedir.

Sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini en az düzeyde tutmak amacıyla; Açık Olacak İş Yeri, İşletme ve Kurumlar ile İstisna Kapsamında Olan Kişiler için İçişleri Bakanlığı'nın 01.12.2020 tarihli aşağıda yer alan Genelgesi'ndeki muafiyetler uygulanmaya devam edecektir.

Genelgede belirtilen bu kişilerin yapılacak denetim ve kontrollerde kısıtlamalardan muaf olduklarını kanıtlamaları ve cezai işlemlerle karşı karşıya kalmamaları için aşağıda yer alan İzin Formunun doldurulup işyeri tarafından kaşe ve imza yapılmış olarak yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

İzin Formunun ilgili işyeri dışında başka bir yere onaylatılmasına gerek yoktur.

İzin Formları her bir çalışan için en fazla 1 haftalık düzenlenecektir.

Üyelerimize önemle duyurulur.

EKLER:

 1. 30.03.2021 tarihli Koronavirüs Tedbirlerinin Gözden Geçirilmesi Genelgesi
 2. 01.12.2020 tarihli Açık Olacak İşyeri, İşletme ve Kurumlar ile İstisna Kapsamında Olan Kişilerin Yer Aldığı Genelge
 3. İzin Formu MS EXCEL dosyası (xls) için tıklayınız.