Mustafa Kemal ATATÜRK
Türkiye Kayıtlı İstihdam Projesi

Alman Kalkınma Bankası tarafından finanse edilen ve KOSGEB tarafından faiz giderlerinin %40 veya %60'ının karşılandığı Türkiye Kayıtlı İstihdam Projesi'ndeki mevcut fonun henüz kullandırılmadığı ve Türkiye genelinde yaklaşık 650 firmaya yetecek kadar fon kaldığı proje kapsamında KOSGEB Bursa Batı Müdürlüğü'nde istihdam edilen ilgili personel tarafından Odamıza bildirilmiştir.

Söz konusu proje Adıyaman, Ankara, Batman, Bursa, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kilis, Kocaeli, Konya, Osmaniye, Malatya, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa'da faaliyet gösteren Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) faydalanabilecektir. 24 ay istihdam taahhüdüne karşılık kullanılacak işletme sermayesi kredisinin üst limiti 1.5 milyon TL olup yıllık tavan faiz oranı %40'dır.

Program kapsamında kullandırılacak KOBİ kredilerinde KGF teminat oranı %80 olarak belirlenmiştir. Bu sayede özellikle teminat sıkıntısı yaşayan KOBİ'lerin finansmana erişimlerinin artırılması hedeflenmektedir.

Programdan, mali kayıtlardaki faaliyet kodları arasında;
a)NACE Rev 2 Kısım-C İmalat,
b)NACE Rev 2 Kısım-J 62-Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler,
c)NACE Rev 2 Kısım-M 72-Bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetleri olan işletmeler
faydalanabilir.

Başvuru kriterlerini taşıyan KOBİ'ler, 1,5 milyon TL'ye kadar ve 24 ay vadeli olarak sunulan kredileri işletme sermayesi, ekipman satın alımları veya yatırım finansmanı gibi bir dizi amaç için kullanabilir. Kredi geri ödemeleri her üç aylık dönemde ve eşit taksitlerle yapılacaktır.

Proje kapsamında halihazırda bir yabancı istihdam eden firmaların yapacakları en az 24 taahhüdü ile ilave bir istihdam karşılığında kredi için başvuru hakkı tanınacaktır.

Kayıtlı istihdam taahhütlerini yerine getiren işletmeler her üç (3) ayda bir yaptıkları faiz ödemelerinin %40'ını, kadın ve gençler için istihdam yaratan KOBİ'ler ise %60'nı geri alacaktır.

KOBİ'ler; T.C. Ziraat Bankası, aracılığıyla kredi başvurularını gerçekleştirebilirler.

Üyelerimize duyrulur.

Destek broşürünü görmek için tıklayınız.

Yayınlanma Tarihi: 16-10-2023

BAŞKANIN MESAJI
ETKİNLİK TAKVİMİ
E-BÜLTEN
ANKET
Duyurularımızdan Nasıl Haberdar Oluyorsunuz?