• Welcome Inegol Chamber of Commerce and Industry
Mustafa Kemal ATATÜRK
Virtual b2b meetings within online fair Match and Furnish 2020, 21-22 October 2020

Virtual b2b meetings within online fair  Match and Furnish 2020, 21-22 October 2020

On 21-22 October 2020, an online bilateral business meeting event and a virtual fair will be organized in order to develop the international cooperation of our members for the furniture and wood industry.

The event is organized in partnership with İnegöl Chamber of Commerce and Industry, with the support of the SBA EU project (SME development framework) implemented by EDA (Enterprise Development Agency Banja Luka).

Media partner of the event is Verlag Strohmayer KG – Wohnkultur magazine for interiors from Vienna, Austria.

Match & Furnish 2020 is the online fair where international visitors (importers, distributors, contract business companies, agents, manufacturers, etc.) can search for and connect with suppliers, production, or project partners amongst the furniture & wood sector manufacturers in Bosnia and Herzegovina (the exhibitors).

All visitors are welcome to have a look at our virtual exhibition, or our marketplace, in order to search for potential partners and book one-on-one meetings at a virtual matchmaking event.

The b2b event is addressed  to:

 • Importers, distributors, wholesalers;
 • Agents;
 • Retailers, franchisees, exclusive shops, chain stores;
 • E-commerce, online stores;
 • Architects, contract business, interior designers;
 • Hotels, resorts, restaurants;
 • Manufacturers of final products;      
 • Suppliers of components;
 • Others.

b2b preferences – target product category:

 • Furniture,
 • Components and semi-final products;
 • Wood-based building products,

Matchmaking event web pagehttps://match-furnish-2020.b2match.io/home

Direct link for registrationhttps://match-furnish-2020.b2match.io/signup

Official language: English

Meeting slots:

Every 20 minutes. Once registered at the event website, you will have the access to all the participants, and book the one-on-one meetings. Details and your agenda will be delivered to your personal e-mail address.

The deadline for registration and booking  b2b meetings: 20 October 2020.

Virtual  b2b meetings within online fair Match and Furnish 2020: 21 and 22 October 2020.

Participation in the B2B event is free of charge, but registration is mandatory.

Date: 09-10-2020

THE MESSAGE OF THE PRESIDENT
POLL
Have you ever been to Inegol

İçişleri Bakanlığımız tarafından 81 İl Valiliğine "Kademeli Normalleşme Tedbirleri Genelgesi" gönderildi.

Bu doğrultuda Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve salgının seyrinde yaşanan gelişmeler göz önüne alındığında 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’ten 1 Haziran 2021 Salı günü saat 05.00’e kadar uygulanacak olan kademeli normalleşme döneminde aşağıdaki tedbirlerin hayata geçirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir.

Kademeli normalleşme döneminde; hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00­-5.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 21.00’den başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak süre ve günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla genelgede belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

Söz konusu kısıtlamalar ile ilgili bilgi için aşağıda linki yer alan Genelgenin dikkatlice okunması önem arz etmektedir.

Sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini en az düzeyde tutmak amacıyla; Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi aynı Genelgenin ekinde belirlenmiştir.

Genelgede belirtilen bu kişilerin yapılacak denetim ve kontrollerde sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı günlerde istisna kapsamında olduğunu belgelemek ve muafiyet nedeni/güzergahı ile sınırlı olmak kaydıyla; cezai işlemlerle karşı karşıya kalmamaları için e-devlet üzerinden izin belgesi almaları gerekmektedir.

İzin Formunun ilgili işyeri dışında başka bir yere onaylatılmasına gerek yoktur.

Üyelerimize önemle duyurulur.

EK:

1-Kademeli Normalleşme Tedbirleri Genelgesi

2-Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi

3- Çalışma İzin Görev Belgesi Formu (PDF)

4- Çalışma İzin Görev Belgesi Formu (Excel)