Mustafa Kemal ATATÜRK
Sokağa Çıkma Kısıtlaması Muafiyetleri Hk.

İlgi: İnegöl Kaymakamlığı'nın 22.04.2021 tarihli ve E-­54781794-­000­-1336 sayılı yazısı. 

Koronavirüs (Covid 19) salgınının toplum sağlığı ve Kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacı ile salgınla mücadele sürecinin temel prensipleri olan temizlik maske ve mesafe kurallarını yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler; Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda belirlenerek uygulamaya geçirilmiştir.

Hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 19.00­ - 05.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 19.00' da başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri 05.00 da tamamlanacak şekilde Sokağa Çıkma Kısıtlaması uygulanmaktadır.

Sokağa Çıkma Kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde Üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, Sağlık, Tarım ve Orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacı ile ekte belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulmaktadır.

Sokağa Çıkma Kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, 14.12.2021 tarih ve 200799 sayılı İçişleri Bakanlığı genelgesinde açıkça belirtildiği şekilde muafiyet nedenine ve buna bağlı olarak zaman ve güzergah ile sınırlı olup aksi durumlar muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek ve idari/adli yaptırımlara konu edilecektir.

Bu doğrultuda, muafiyetlerin kötüye kullanımının önüne geçebilmek amacıyla, muafiyet tanınan iş kollarında çalışanların o işyerinde çalıştığına dair belge ile işyeri ve ikamet adresini, çalışacağı saat dilimlerini bu çalışma belgesini düzenleyen sorumlu/yetkili kişinin Ad Soyad Telefon Numarası ve ıslak imzasının olduğu ilgili iş yerinden alınan onaylı belge ile birlikte bu işyerinde çalıştığını kanıtlayan SGK belgesinin denetimlerde aranacağının ve aksi bir durumun tespiti halinde Adli/İdari yaptırım kurallarına konu olacağının bilinmesi gerekmektedir.

EKLER:

  1. 14.04.2021 tarihli Kısmi Kapanma Tedbirleri Genelgesi
  2. İzin Formu MS EXCEL dosyası (xls) için tıklayınız.

Yayınlanma Tarihi: 22-04-2021

BAŞKANIN MESAJI
ETKİNLİK TAKVİMİ
E-BÜLTEN
ANKET
Duyurularımızdan Nasıl Haberdar Oluyorsunuz?

İçişleri Bakanlığımız tarafından 81 İl Valiliğine "Kademeli Normalleşme Tedbirleri Genelgesi" gönderildi.

Bu doğrultuda Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve salgının seyrinde yaşanan gelişmeler göz önüne alındığında 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’ten 1 Haziran 2021 Salı günü saat 05.00’e kadar uygulanacak olan kademeli normalleşme döneminde aşağıdaki tedbirlerin hayata geçirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir.

Kademeli normalleşme döneminde; hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00­-5.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 21.00’den başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak süre ve günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla genelgede belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

Söz konusu kısıtlamalar ile ilgili bilgi için aşağıda linki yer alan Genelgenin dikkatlice okunması önem arz etmektedir.

Sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini en az düzeyde tutmak amacıyla; Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi aynı Genelgenin ekinde belirlenmiştir.

Genelgede belirtilen bu kişilerin yapılacak denetim ve kontrollerde sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı günlerde istisna kapsamında olduğunu belgelemek ve muafiyet nedeni/güzergahı ile sınırlı olmak kaydıyla; cezai işlemlerle karşı karşıya kalmamaları için e-devlet üzerinden izin belgesi almaları gerekmektedir.

İzin Formunun ilgili işyeri dışında başka bir yere onaylatılmasına gerek yoktur.

Üyelerimize önemle duyurulur.

EK:

1-Kademeli Normalleşme Tedbirleri Genelgesi

2-Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi

3- Çalışma İzin Görev Belgesi Formu (PDF)

4- Çalışma İzin Görev Belgesi Formu (Excel)