Mustafa Kemal ATATÜRK
Atık Çerçeve Direktifi

Ticaret Bakanlığının Birliğimize ilettiği yazıda; Atık Çerçeve Direktifinin Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edildiği bildirilmektedir.

Söz konusu taslak direktifte; 31 Aralık 2030'a kadar ulusal düzeyde karşılanacak olan atık azaltma hedeflerinde daha yüksek ve bağlayıcı hedefler önerilmektedir. Bu çerçevede, gıda işleme ve imalatta Komisyon tarafından önerilen %10 yerine en az %20 ve perakende, restoranlar, gıda hizmetleri ve hanelerde kişi başına önerilen %30 yerine %40 azaltım hedefi belirlenmektedir.

İlaveten, tekstil üreticilerinin ayrı ayrı toplama, ayırma ve geri dönüştürme maliyetlerini karşılamak zorunda kalacağı üretici sorumluluğu (Extended Product Responsibility - EPR) planlarının genişletilmesi öngörülmektedir. AP pozisyonunda, Komisyon tarafından önerilen 30 aya kıyasla, üye devletlerin ERP'yi direktifin yürürlüğe girmesinden 18 ay sonra oluşturmaları hususuna yer verilmektedir. Yeni kuralların deri, bileşimli deri, kauçuk veya plastik gibi tekstille ilgili malzemeler içeren ürünler de dahil olmak üzere giyim ve aksesuar, battaniye, yatak çarşafı, perde, şapka, ayakkabı, şilte ve halı gibi ürünleri kapsaması öngörülmektedir.

Bundan sonraki aşamada, Haziran 2024'te Avrupa seçimlerinin ardından yeni Parlamento tarafından takip edilerek, AB Konseyi ile müzakerelerin başlaması öngörülmektedir. Parlamentonun pozisyon belgesi ekte yer almaktadır.

İlgili üyelerimize duyurulur.

Ek'i görmek için tıklayınız.

Yayınlanma Tarihi: 03-04-2024

BAŞKANIN MESAJI
ETKİNLİK TAKVİMİ
E-BÜLTEN
ANKET
Duyurularımızdan Nasıl Haberdar Oluyorsunuz?