İTSO Başkanı Metin Anıl, TOBB Konsey toplantısında OSB’lerin ve KOBİ’lerin yaşadığı sorunları dile getirdi.

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Metin Anıl, ilçelerin devlet yatırımlarından ve teşviklerinden illere göre daha az yararlandığını belirterek, küçük ve orta ölçekli işletmelerin devlet desteklerinden daha iyi koşullarda yararlandırılmasını ve reel sektöre daha uygun koşullarda elektrik ve doğalgaz verilmesini istedi.

Metin Anıl, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi’nin katılımı ile gerçekleştirilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, İnegöl’ün ve İTSO üyelerinin çözüm bekleyen sorunlarını dile getirdi. TOBB Konsey üyesi sıfatıyla toplantıda sunum yapan Başkan Anıl, özellikle KOBİ’lerin enerji, finans ve haksız rekabet konularında yaşadığı sıkıntılara vurgu yaptı.

ISLAH OSB’LERE DAĞITIM LİSANSI HAKKI VERİLMELİ
Sanayinin ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanunların Değiştirilmesi Hakkındaki Kanunu’na vurgu yapan Metin Anıl, ıslah şartlarını yerine getiren sanayi bölgelerinin, mevcut elektrik dağıtım şirketlerinin lisansı sona ermeden elektrik dağıtım lisansı almalarına olanak vermediğine dikkat çekti. Anıl, tüzel kişilik kazanan OSB’lere ilgili kanunun maddesi değiştirilerek dağıtım lisansı hakkı verilmesini ve sanayicilerin ucuz elektrikten yararlandırılmasını istedi. Sanayi parsellerinde emsal değerin 1 olarak uygulanmasına rağmen, OSB’lerde 0.70 olmasını doğru bulmadığını belirten İTSO Başkanı Anıl, OSB’lerde doğalgaz fiyatlarının yüzde 10-15 düşürülerek, üretim maliyetlerinin düşürülebileceği ve çevre kirliliğinin önlenmesine katkı sağlanabileceği görüşünü savundu.

KREDİLERİN GERİ ÖDEME SÜRESİ YETERLİ DEĞİL
Metin Anıl, konuşmasında ilçelerin illere göre devlet yatırımlarından ve teşviklerden daha az pay aldığına da değinerek, merkez ilçeler hariç, ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeylerine göre illerden ayrılarak yatırım teşviklerinden yararlandırılmasının daha doğru olacağını söyledi.

Başkan Metin Anıl, özellikle KOBİ’lerin yaşadığı sıkıntılara vurgu yaparak, çözüm önerilerini de dile getirdi. KOSGEB’in KOBİ’lere verdiği kredilerin geri ödemesiz sürecinin iki yıla çıkarılmasını isteyen Anıl, şunları da kaydetti:

“İstihdam seferberliği kapsamında SGK pirim desteği süresi bir yıldan 2 yıla çıkarılmalı. Banka kredi faizleri düşürülerek, KOBİ’lerin finans ihtiyaçlarını gidermelerinde kolaylık sağlanmalı. Nihai tüketiciye satış yapan firmaların yanıltıcı reklam ve kampanyalar düzenlemeleri engellenmeli. Söz konusu firmaların gerçeğe aykırı vaat ve taahhütlerini engelleyecek düzenlemeler yapılarak haksız rekabet önlenmeli. Ayrıca büyük firmalar, sürekli hale getirdikleri indirim kampanyaları ile küçük işletmelere karşı haksız rekabet uygulamaktadırlar. İndirim kampanyaları sınırlandırılarak kontrol altına alınmalı, küçük esnafın göreceği zarar telafi edilmeli.”

e-Posta Haber Grubu
Site içi arama