T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci'nin 26 - 29 Mart 2018 tarihlerinde gerçekleşecek Litvanya, Letonya ve Estonya ziyaretleri kapsamında iş dünyası heyeti ziyareti ve anılan ülkelerde İş Forumları düzenlenecektir.

26 Mart 2018 Pazartesi günü İstanbul'dan çıkışlı program kapsamında; 27 Mart 2018 Salı günü Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta, 28 Mart Çarşamba günü Letonya'nın başkenti Riga'da ve 29 Mart Perşembe günü Estonya'nın başkenti Tallinn'de anılan ülkelerin bakanlarının onurlandırmasıyla İş Forumları gerçekleştirilecektir.

Litvanya ile ikili ticaret hacmimiz 700 milyon dolar seviyesinde olup ikili ticarette öne çıkan ürünler tekstil, hayvan ve hayvani ürünler, gıda, işlenmiş metaller, makine ve teçhizat, kimyasallardır. Litvanya, İskandinav ve BALTIK ülkeleri arasında bir köprü görevi görmekte olması sebebiyle ulaştırma altyapısını Trans - Avrupa şebekesine ekleyerek, ülkeyi bir lojistik merkez haline dönüştürmeyi hedeflemektedir. Livanya, makine ve makine ekipmanları, ağır vasıtalar, otomotiv ve yan sanayi, lojistik, müteahhitlik ve gayrimenkul, gıda ve tarım (yaş meyve ve sebze), tekstil, ormancılık ve orman ürünleri, bilişim ve enformasyon teknolojileri, ağaç ve mobilya sanayi, biyoteknoloji, lazer sanayi, yenilenebilir enerji ve turizm sektörlerinde işbirliği ve yatırım imkanları sunmaktadır. Enterprise Lithuania işbirliğiyle 27 Mart 2018 tarihinde Litvanya Ekonomi Bakanı Sayın Mindaugas Sinkevicius'un katılımıyla gerçekleştirilecek İş Forumu'nda ilgili sektörlerde faaliyet gösteren Litvanya firmaları yer alacaktır.

Letonya ile ikili ticaret hacmimiz 269 milyon ABD Doları seviyesindedir. Letonya'da transit taşımacılık, kereste, makine ve aksamları, metaller ve gıda sektörü ön planda yer almakla birlikte, son dönemde Letonya hükümeti tarafından geleneksel sektörlerin yanı sıra ileri teknoloji, yenilenebilir enerji kaynakları alanındaki yatırımlar teşvik edilmektedir. Letonya ile özellikle, ulaştırma ve lojistik (limanların rehabilitasyonu), ilaç sektörü ve sağlık, bilişim teknolojisi, metal endüstrisi, inşaat, tekstil, ağaç işleme (mobilyacılık), gıda (gıda işleme), tarım ve kuyumculuk alanlarında geniş işbirliği imkanları mevcuttur.

Letonya Yatırım ve Kalkınma Ajansı 'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek 28 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecek İş Forumu'na Litvanya Ekonomi Bakan Yardımcısı Sayın Arvils Meradens katılımı öngörülmektedir ve söz konusu sektörlerde faaliyet gösteren Letonya firmaları katılım sağlayacaktır.

Estonya, ülkemiz ile 400 milyon ABD Doları civarında ikili ticaret hacmimiz olup 17.000 ABD Doları civarında kişi başına düşen milli gelir seviyesi ile BALTIK ülkeleri arasında en yüksek seviyeye sahiptir. Kamu ve özel hizmetlerini çevrimiçi uygulamalarıyla yürüten Estonya bu konuda dünyadaki ilk ülke olmuştur. E-Estonia adıyla Elektronik Kimlik sistemi aracılığıyla genel seçimler dahil olmak üzere bir çok konuda çevrimiçi çözümler ile hizmet sağlanarak vergi ödemeleri, banka hareketleri, sağlık ve hasta hizmetlerinin %90'ından fazlasını gerçekleştirmektedir. Estonya, dünyada öncü ülke konumunda olduğu e-vatandaşlık/e-ikamet uygulamasıyla dünya üzerindeki herkese konuma bağlı olmadan çevrimiçi iş kurma hakkını güvenli ve erişilebilir şekilde tanımaktadır. Estonya'da girişimcilik, bilgi iletişim teknolojileri ve yazılım sektörlerinin yanı sıra, lojistik hizmetleri, ağaç ve orman ürünleri, endüstriyel makineler ve elektronik, demir-çelik, gıda, tekstil ve inşaat sektörleri alanlarında fırsatlar mevcuttur.

Enterprise Estonia evsahipliğinde 29 Mart 2018 tarihinde Estonya Ekonomik İlişkiler ve Altyapı Bakanı Sayın Kadri Simson'un katılımıyla gerçekleştirilecek İş Forumu'na anılan sektörlerde faaliyetleri olan Estonya firmaları katılım sağlayacaktır.

Tüm İş Forumlarında katılımcı firmalar ile anılan ülkelerdeki firmalar arasında ikili firma görüşmeleri gerçekleştirilecektir.

Anılan ülkelere seyahat edenlerin geçerli Schengen vizelerinin geçerlilik süresi devam eden pasaportta olması gerekmektedir.

Türkiye'nin söz konusu ülkeler ile ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi açısından önem arz eden İş Forumlarına katılımınızı diler,katılım sağlamak isteyen iş dünyası temsilcilerimizin 22 Mart 2018 Perşembe günü mesai bitimine kadar aşağıdaki bağlantıda yer alan başvuru formunu eksiksiz doldurarak ödemeyi gerçekleştirmeleri önemle rica olunur. Ziyarete katılım ücreti ve ziyarete ilişkin detaylar, başvuru formunda yer almaktadır.

Üyelerimize duyurulur.

Katılım Formu: https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/607/10244

Taslak : PROGRAM

 

Türkiye-Umman İş Konseyi olarak, 9-10 Nisan 2018 tarihlerinde Umman'a bir iş heyeti ziyareti düzenlenecektir. Bu kapsamda Umman Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde "Türkiye-Umman İş Konseyi Ortak Toplantısı" düzenlenecek ve bu kapsamda firmalar arası ikili görüşmeler yapılacaktır.

Umman, Asya ve Afrika Ülkeleri arasında bir geçiş noktası olması nedeniyle Arap yarımadasında stratejik bir konuma sahiptir. Ülkenin en önemli gelir kaynağı petrol ve doğalgaz olmakla birlikte, Umman devleti ekonominin çeşitlendirilmesi ve altyapının güçlendirilmesi için birçok büyük çaplı turizm, balıkçılık, madencilik, sanayi, elektrik ve su, karayolları, savunma ve havaalanları projeleri başlatmıştır.

Umman'ın Arap Ülkeleri Serbest Ticaret Bölgesi (GAFTA)üyesi ve aynı zamanda ABD ile Serbest Ticaret Anlaşması olması ülkeyi avantajlı konuma getirmektedir. Umman pazarının ihtiyaçları doğrultusunda başta yapı malzemeleri, elektrikli makinalar, mobilya ve halı sektörlerinde önemli ihracat potansiyeli bulunmaktadır.

Umman Sultanlığı istatistik ve Enformasyon Milli Merkezi tarafından yayınlanan son verilere göre, 2017 yılının ilk 9 ayında Umman ekonomisi geçen senenin aynı dönemine göre %10.2 oranında büyüme kaydetmiştir. Bu kapsamda, cari fiyatlarla gayri safi milli hasıla 53.04 milyar ABD Doları na ulaşmıştır.

Ülkenin önde gelen kalkınma projesi olan Duqm Özel Ekonomik Bölgesine ülke yönetimi çok büyük önem vermektedir. Gemi inşa tesislerinin faaliyete geçtiği bölgede yatırım yapacak şirketlere önemli teşvik unsurlarından faydalanmaları sağlanmaktadır. Duqm Özel Ekonomik Bölgesi idaresi, Duqm bölgesinin ekonomik kalkınmasından sorumlu kamu idaresi olup, bölgede yatırım yapmak isteyen yabancı firmaların başvuru ve bilgi istemlerine tek durak hizmeti vermek üzere yetkilendirilmiştir. (http://duqm.gov.om) Ayrıca, aynı sayfada doğrudan açılan ihalelere de yer verilmektedir. Son olarak varılan anlaşma çerçevesinde Çin Halk Cumhuriyeti'nin bölgede 2022 yılına kadar yapı lan 10 Milyar ABD Dolarlık yatırım yapması beklenmektedir.

Bu çerçevede, önemli işbirliği fırsatları ve yatırım imkanlarını inceleme imkanı sunan söz konusu ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin 19 Mart 2018, Pazartesi mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/612/10539 bağlantısından kayıt gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Üyelerimize duyurulur.

Not: Ziyarete katılım sınırlı sayıda tutulacağından 20 kişilik kontenjan bulunmaktadır. Katılım avans bedeli 500 USD'dır.

EK: Program

 

 

KOSGEB tarafından KOBİ’lerin daha hızlı daha kolay ve daha az belgeyle KOSGEB desteklerine başvuru yapabilmesi için hizmetlere elektronik ortamdan ulaşılacaktır.

Elektronik ortamda sunulan hizmetlere 22.02.2018 tarihinden itibaren e-devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden giriş yapılmaktadır.

KOSGEB hizmetlerine aşağıdaki şekilde başvurulacaktır;

1-Gerçek şahıslar ve gerçek şahıs işletmeleri, e-devlet şifresi ile tüm KOSGEB e-hizmetlerine başvurulabilecektir.

2-Tüzel Kişi işletmelerinin (LTD, A.Ş. vb. işletmeler), KOSGEB e-hizmetlerine başvurularını Merkezi Sicil Kayıt Sisteminde (MERSİS) kayıtlı işletme temsilcileri ile yapabilecektir. MERSİS sisteminde kayıtlı temsilci bilgisi işletmeyi münferiden temsile yetkili kişi ise bu kişi, tüm KOSGEB e-hizmetlerine başvurulabilecektir.

Diğer durumlarda,  e-devlet üzerinden giriş yapan kişi KOSGEB tarafındaki işlemleri yürütmek üzere ilgili işletme/kuruluş için noterden aldığı vekalet belgesini tarayarak sisteme yüklemesi gerekmektedir. Bu vekalet içerisinde vekalet veren ve alan kişi/kuruluşların kimlik bilgileri yanında cep telefonu ve elektronik posta adresleri de yer almalıdır. KOSGEB tarafından elektronik ortamda bu vekalet kontrol edildikten sonra vekalet verilen kişi tüm KOSGEB e-hizmetlerine vekalet aldığı işletme adına başvuru yapabilecektir.

www.kosgeb.gov.tr adresinde yer alan KOBİ/Girişimci Giriş butonuna tıklayarak başvurabilirsiniz.

Üyelerimize önemle duyurulur.

 

İlgi: TOBB'nin 19.02.2018 tarih ve 2987 sayılı yazısı

İlgide kayıtlı yazıda, 24-27 Nisan 2018 tarihlerinde, Saraybosna'da, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Bosna Bank International organizasyonuyla IX. Saraybosna İş Forumu düzenleneceği bildirilmektedir. Forum kapsamında, 30 farklı ülkeden gelen katılımcılar arasındaki ekonomik bağların ve karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

TOBB'nin de her sene sponsor olarak organizasyonuna destek verdiği Saraybosna Yatırım Forumuna ilişkin detaylı bilgiye ve kayıt koşullarına www.sarajevobusinessforum.com adresinden ulaşılabilmektedir.

Üyelerimize duyurulur.

 

e-Posta Haber Grubu
Site içi arama